DOM PASYWNY

Strona główna » BLOG » DOM PASYWNY

Dom pasywny. Inwestycja na miarę niepewnych czasów.

Coraz częściej pojawiające się pytania o domy bezobsługowe, tanie w utrzymaniu, ekologiczne zainspirowały nas do pochylenia się w kierunku budownictwa energooszczędnego. Galopujące normy cieplne zmuszają budujących do sięgania po coraz to nowsze technologie i materiały budowlane. Następny krok należy do budownictwa samowystarczalnego i inteligentnego - pasywnego.

W Niemczech, w Darmstadt, powołano do życia Instytut Domów Pasywnych, który zajął się promowaniem tego typu budownictwa.

Na „pasywność” budynku wpływa wiele czynników od ukształtowania działki po kolorystykę elewacji.

Najbardziej korzystna działka jest lekko pochylona w kierunku południowym lub płaska z obszarem niezacienionym o każdej porze roku. Najbardziej pożądane jest osłonięcie domu od strony północnej: wzniesieniem lub lasem. Budynek wznosimy w kierunku południowym.

Pod względem architektonicznym budynek pasywny znacznie różni się od tradycyjnego. Takie konstrukcje charakteryzuje prosta bryła, bez wykuszy, lukarenek i balkonów – są to bowiem miejsca bardzo trudne do poprawnego ocieplenia i uszczelnienia. Bryła na planie prostokąta.

Elewacja południowa jest przeszklona w maksymalnym stopniu, elewacja północna zupełnie pozbawiona okien. Okna z potrójną szybą, specjalną ramą, szczelnie zamontowane w warstwie izolacji cieplnej w celu minimalizacji mostków termicznych. Najpopularniejsze
są dwukomorowe pakiety szybowe o współczynniku przenikania ciepła Ug = 0,5- 0,9 W/(m2.K).
W oknach montuje się szyby o grubości 4 mm. W pakiecie trzyszybowym dwie szyby mają powłoki niskoemisyjne. Pakiety o niskiej wartości współczynnika U pozwalają budować większe okna o dobrej izolacyjności cieplnej. Zapewniają także wysoką przepuszczalność światła, dobre doświetlenie wnętrz i zyski ciepła z energii słonecznej. Duże przeszklenia, niezbędne do pozyskiwania energii w domach pasywnych, mogą też powodować straty ciepła w dni niesłoneczne. Dlatego konieczne jest wyposażenie takich okien w osłony, które będą chroniły przed ucieczką ciepła, na przykład żaluzje, rolety, ekrany. Osłony mogą być wykonane z drewna, materiałów tekstylnych lub z tworzyw sztucznych.

Powyższe sugeruje aby strefę dzienną lokować oczywiście od strony nasłonecznionej (południowej). Od północy projektuje się pomieszczenia techniczne, sanitariaty, kuchnie i ciągi komunikacyjne. Unikamy lokalizowania garażu bezpośrednio w bryle budynku.

Szczególnie ważne w budynkach pasywnych stają się płaszczyzny i linie osadzenia okien i drzwi balkonowych. Drzwi powinny otwierać się na zewnątrz, a nie do środka. Poza prawidłowo wykonaną izolacyjnością termiczną ścian, szczególnie ważne w budynkach pasywnych jest wyeliminowanie mostków termicznych. Proces ten należy rozpocząć już na etapie projektowania domów pasywnych.

Materiał na ściany to: silikaty, keramzyt lub ceramika. Izolacyjność murów poprawia się, stosując grubą warstwę termoizolacji. W przypadku styropianu grafitowego o najniższym współczynniku λ (wynoszącym nawet 0,031 W/(m·K)) grubość wyniesie około 25 cm. Aby ściany spełniały standard domu pasywnego, powinny mieć współczynnik przenikania ciepła U o wartości zbliżonej do 0,12W/(m2·K).

Ważnym czynnikiem w architekturze energooszczędnej jest kolor i faktura. Powierzchnie jasne, gładkie odbijają światło, wolno się nagrzewają i wolno oddają ciepło.

W domu pasywnym instalacji grzewczej właściwie nie ma. Podstawowym założeniem koncepcji domu pasywnego jest ograniczenie zapotrzebowania na ciepło do jego ogrzewania do tego stopnia, by potrzebną ilość ciepła można było dostarczyć przez odpowiednie podgrzanie powietrza wentylacyjnego. Instalacja wentylacyjna przejmuje wtedy rolę instalacji grzewczej ze sprawnością na poziomie 80%. Wtedy niewielką ilość ciepła (moc grzewcza jedynie 10 W/m²) dostarcza się, podgrzewając nawiewane do pomieszczeń powietrze. W najprostszym wariancie stosuje się do tego nagrzewnicę powietrza umieszczoną w głównym kanale nawiewnym. Może ona być zasilana przez pompę ciepła. Jest ona jednocześnie wykorzystywana do przygotowywania ciepłej wody użytkowej.

W naszym klimacie sugeruje się zastosowanie dodatkowego źródła ciepła - w celu dogrzewanie do odpowiedniej temperatury (np. kocioł niskiej mocy na gaz lub olej opałowy, pompa ciepła).

W budynkach pasywnych wykorzystuje się wymienniki gruntowe do ogrzewania powietrza wentylacyjnego do temperatury powyżej 5°C, nawet w trakcie zimnych dni sezonu zimowego. Koniecznym uzupełnieniem wymiennika gruntowego jest system wentylacji mechanicznej. Specjalne centrale, które współpracują z wymiennikiem gruntowym, pozwalają grzać dom zimą i chłodzić latem.

Kolektory słoneczne używane do wstępnego podgrzania ciepłej wody użytkowej.

W domu pasywnym nieodzowne są urządzenia o niskim zużyciu energii (lodówki, kuchenki, zamrażarki, lampy, pralki, suszarki itd.).

Należy zaznaczyć, że urządzenia techniczne w postaci wentylacji mechanicznej zapewniającej odzysk ciepła, pompy ciepła, gruntowych wymienników ciepła, instalacji grzewczej, solarnej, itd. powinny być uwzględniane już w założeniach projektowych, we wstępnej fazie projektowania obiektu. W budownictwie pasywnym nie występują mostki cieplne. W pierwszej kolejności sprawdzamy mostki metodami termowizyjnymi. Konieczne jest również przeprowadzenie dwóch prób szczelności budynku za pomocą czujników - zanim budynek zostanie wykończony i po całkowitym zakończeniu budowy. Uzyskuje się współczynnik przepuszczalności powietrznej. Urządzeniem, bez którego pomiary nie mogłyby się odbyć, jest specjalny wentylator. Umieszcza się go przeważnie w drzwiach wejściowych do budynku w taki sposób, żeby jego konstrukcja montażowa szczelnie wypełniła otwór. Wentylator, zasysając powietrze z pomieszczeń, wytwarza podciśnienie, a później, wtłaczając je - nadciśnienie. Pozwala to ustalić, którędy i w jakim stopniu, mimo zamkniętych szczelnie okien i drzwi, powietrze w niekontrolowany sposób dostaje się do budynku i wydostaje z niego. Po teście Inwestor otrzymuje protokół, a gdy badanie przyniesie pomyślne wyniki – także certyfikat szczelności.

Najprościej powiedzieć, że za pasywny uznaje się taki dom, którego roczne zapotrzebowanie na energię do ogrzewania nie przekracza 15 kWh/m2, a zapotrzebowanie na tak zwaną energię pierwotną (konieczną do ogrzewania, przygotowywania ciepłej wody, działania urządzeń domowych) 120 kWh/m2. Dla porównania domy „zaledwie” energooszczędne potrzebują do ogrzewania nie więcej niż 40 kWh/(m2·rok), a zwykłe nawet 180 kWh/(m2·rok). 

Dla ułatwienia zaczęto przeliczać zapotrzebowanie budynku na ciepło według ilości zużycia paliwa.
W przybliżeniu 1l oleju opałowego równa się 10 kWh. Budynek 5-litrowy to taki, który zużywa na ogrzewanie w ciągu całego roku 5 l oleju lub 5 m3 gazu ziemnego na m2 powierzchni (czyli 5kWh/(m2·rok). Obecnie budynki dzieli się na: 7-, 5-, 3-litrowe (energooszczędne) oraz 1,5-litrowe (pasywne).

Generalnie dom pasywny, to dom do budowy którego zużyjemy dużo więcej termoizolacji niż do domu energooszczędnego, wydamy sporo pieniędzy na drogie okna i drzwi, na kosztowną instalację wentylacyjną, kolektory słoneczne i zapłacimy za to nie tylko pieniędzmi, ale także brakiem kominka, ścianami, które są prawie samą izolacją i nie akumulują chłodu ani ciepła, skromną bryłą budynku. Zaoszczędzimy za to w przyszłości na wydatkach na ogrzewanie przestrzeni i wody.
Według szacunkowych danych koszty budowy domów pasywnych są o 20% wyższe lub więcej. Dofinansowania rządowe dotyczą wypranych instalacji i są dostępne w niektórych tylko rejonach kraju.

 

https://www.ekohelios.pl/

http://www.lorens.pl/

https://www.darko.pl/

czytano: 1025 razy

autor: architeko.pl

data dodania: 2020-01-07 18:11:50

PROJEKTY BUDYNKÓW I BUDOWLI Ilość zdjęć w galerii: 48
dalej 
Zapewniamy
  • adaptacje projektów typowych
  • program "dom do 70m2"
  • nadzór budowlany
  • wykonawstwo budowlane
  • świadectwa energetyczne
  • projekty rozbiórek budynków i budowli
  • indywidualne projekty budynków mieszkalnych, gospodarczych i usługowych
  • doradztwo przy zakupie nieruchomości
Formularz zapytaniowy

BIURO PROJEKTOWO-INŻYNIERYJNE ARCHitEKO
Piłsudskiego 13, 42-400 Zawiercie

tel.: 725 379 433
e-mail: biuro.architeko@gmail.com

  • S1-1_1_NA_STR_1
  • s3-2_NA_STR
  • s2-1_NA_STR
  • S1-1_1_NA_STR
  • Slajd6
Biuro Projektowo-Inżynieryjne ARCHITEKO mgr inż. bud. Olga Sygiet.
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook